Ettekanded

Surm ja surmajärgsus animes

L 19.0918.00 – 19.00Ruum 203ENGIrina Möldre
TÜ Usuteaduskonna bakalaureus

Jaapani surmakultuur on huvitav ja mitmekesine. Pole ka väga üllatav, et mitmed selle ilmingud on leidnud käsitlust animes. Ettekandes antakse lühike ülevaade mangakaid mõjutanud nii Jaapani kui ka Lääne surma ja surmajärgsuse käsitlustest ning põgusalt vaadeldakse ka Jaapani traditsioonilises kultuuris ja ajaloos tuntud isikute ning sündmuste tõlgendamist mangas ja animes.

Live-actionid Jaapani filmitööstuses – mitte nii hirmus, nagu arvad

L 19.0912.30 - 13.30Ruum 225ENGJaana Alber
Cypsis – Aasia draama blogija

Enamikul animefännidest jooksevad õudusjudinad üle selja, kui nad kuulevad, et mõnest animest või mangast on tehtud live-action. Siiski moodustavad live-actionid hetkel suurima osa Jaapani filmitööstusest ning mitmedki live-actionid on ületanud oma originaalide kuulsuse. Ettekandes antakse ülevaade live-actionite olemusest, positiivsed ja negatiivsed küljed ning väga palju näiteid erinevatest live-actionitest.

Cypsis on pidanud Aasia draamadest ja filmidest blogi juba 5 aastat, kuid esimeste vaatamistega alustas juba 2 aastat varem 2009. aastal. Lisaks enda blogile on ta kirjutanud ka arvustusi nii teistele blogijatele kui ka DramaFeverile. (DramaFever on online video streaming website, mis kuulub SoftBankile). Tema teiselt blogilt, mille kirjutamisel aitab kaasa kaksikõde Yanne, leiab erinevaid Jaapani reisikirju, kirju Jaapani eluolust, TV saate filmimisest ja muudest huvitavatest asjadest. Vaatamata kiirele elule ning aastate jooksul ette tulnud takistustele annavad kaksikud endast kõik, et blogi jätkuks.

Jaapani piraadid wakō – kas lindpriidest röövlid või samuraidest vallutajad?

L 19.0913.00 - 14.00Ruum 221ESTMaret Nukke
Tallinna Ülikool, Eesti Humanitaainstituudi Jaapani uuringute lektor

15.-16. sajandil Ida-Aasia mandririikide rannikualasid rüüstanud väidetavalt jaapani päritolu meresõitjate identiteet ei ole nii selge, kui seda väidavad tollased Hiina ja Korea allikad. Kes tegelikult olid need “röövlid” lõuna poolt, keda hiina Mingi dünastia võimukandjad ja korea Josŏni kuningriigi valitsejad hakkasid hüüdma “wakō” ehk “jaapani kääbuspiraadid”? Loengus vaagime erinevaid versioone nende päritolust ja tegudest ning tõmbame paralleele eesti kuulsamate piraatidega.

Pulmad Koreas: enne ja nüüd

L 19.0913.45 - 14.45Ruum 225ENGAhyoon Choi
Jaapani-Inglise Keeltekool

Ettekanne on pühendatud pulmatraditsioonidele Koreas ja annab ülevaate, kuidas tähistati pulmad vanal ajal ja kaasaegses Koreas. Pulmad on üks neljast kõige olulisemast tseremooniast, mis Koreas toimub ning see siiani peetud korealaste jaoks kohustuslikuks.

Cosplay hacks – Jaapani kimonod

L 19.0914.15 - 15.45Ruum 141ENGPandemonnium
Läti cosplay grupp

Kimono on üks tuntumaid Jaapani kultuuri elemente ja tänapäeval kantakse seda mitmetel üritustel kogu maailmas – cosplay üks nendest. Kui sa tahaksid teada, kuidas teha ise ajalooliselt korrektset kimonot ja saada näpunäiteid kimono kandmiseks festivalidel, on see workshop just sulle! Ülevaade antakse kimono ajaloost ja arengust, aga ka sellest, kuidas valmistada endale kaunis kimono ning kuidas seda kõige paremini sobitada festivalide keskkonda, et selle kandmine oleks võimalikult mugav.

Pandemonnium on Läti cosplay grupp, kes on koos tegutsenud juba 6 aastat. Neid võib leida erinevatelt üritustelt Lätis, Leedus, Eestis ja Suurbritannias. Nad on omapärane grupp, kelle eesmärgiks on saavutada parim parim ning teha rasked tööd nii kostüümide kui ka esinemiste kallal. Nende cosplay valikud erinevad väga – alustades mängudest, animest ja mangast ning lõpetades originaaltegelastega. Vaatamata raskustele on nende jaoks põhiline lõbutseda ja olla loomingulised!

Visual-kei – Jaapani rokkmuusika stiil ja subkultuur

L 19.0914.15 - 15.15Ruum 203ESTLiisi Tagel
Tallinna Ülikooli Jaapani uuringute bakalaureus

Visual-kei on Jaapani rokkmuusika ehk J-rocki suund, mille iseloomulikuks tunnuseks on bändiliikmete ekstravagantne välimus: ehkki enamik artiste on mehed, on nad tugevalt meigitud, kannavad uhkeid soenguid ja sageli vägagi naiselikke riideid. Visual-kei subkultuur hõlmab lisaks bändidele aga ka rikkalikku fännikultuuri, mille lahutamatuks osaks on osalemine Visual-kei laividel, kus kehtivad hoopis teised reeglid kui meie kodumaistel rokk-kontsertidel.

Kawaii-esteetika modifikatsioon ning selle avaldumine Jaapani tänavamoes

L 19.0915.30 - 16.30Ruum 203ESTAnn Talistu
Tallinna Ülikooli Jaapani uuringute magistrant

Kawaii-esteetika elemendid on laialt levinud Jaapani igapäevaelus ning eriti populaarsed on need noorte seas, mistõttu on kawaiist saanud Jaapani popkultuuri üks võtmesõnadest.

Ettekandes antakse ülevaade kawaii-esteetika tekkest, selle muutumisest ning avaldumistest erinevate tänavamoodide (sh lolita, gyaru, decora jne) kaudu. Lisaks tuleb ka juttu hetketrendidest Jaapani tänavamoes.

Mida jaapanlased tegelikult söövad?

L 19.0915.30 - 16.45Ruum 221ESTMaria Lilje
Sushimon

Räägime lähemalt jaapanlaste laiast menüüst – nii traditsioonilistest kui ka laenatud ja kohandatud roogadest ja ka kodustest, restorani- ja pidupäevaroogadest ning sellest, kuidas saaks meie kodus Jaapani roogadega eksperimenteerida.

Sellest kõigest tuleb rääkima Sushimoni peakokk ja omanik Maria Lilje. Maria on lõpetanud Tallinna Ülikooli Aasia Kultuuriloo eriala Jaapani suuna, õppinud ka Tokyo keiserlikus Gakushuin Kolledžis ja lõpetanud kokana Tallinna Teeninduskooli. Praegu tegutseb Sushimoni peakoka ja omanikuna ning edendab Jaapani kultuuri Eestis mitmete organisatsioonide kaudu.

EuroCosplay võistlus ehk sinna ja tagasi

L 19.0916.15 - 17.15Ruum 225ENGOlga Botšarova

EuroCosplay konkurss on üks suurematest cosplay konkursitest, mida korraldab MCM ComicCon ja millest võtavad osa cosplayerid erinevatest riikidest. Aga.. Stopp! Mis on MCM ComicCon ja kuidas see välja näeb? Kuidas käib konkursiks ettevalmistumine, seal žürii poolt hindamine ja teiste osalejatega suhtlemine? Kas olid mingisugused probleemid ja üllatused? Ikkagi olid! Kui tahad ise teada, kuidas käis selline seiklus ehk ootamatu teekond – tule ja kuula lugu first-hand!

Cosbands

L 19.0916.45 - 17.45Ruum 203ENGPandemonnium
Läti cosplay grupp

Kuidas on töötada grupis? Cosplay on ala, kus suured cosplay grupid ei ela eriti kaua ning seda nii mitmelgi päris heal põhjusel. Oma ettekandes annavad Pandemonniumi liikmed Darja ja Laila ülevaate selles, millsed on cosbandis olemise plussid ja miinused, mida tuleks kindlasti arvesse võtta, ning jagavad omaenda meeleheitlikke kogemusi! Vastates kõikvõimalikele kuulajate küsimustele, proovivad nad anda põhjaliku ülevaate sellest, milline saab olema kogemus cosplay grupis olemisest.

Pandemonnium on Läti cosplay grupp, kes on koos tegutsenud juba 6 aastat. Neid võib leida erinevatelt üritustelt Lätis, Leedus, Eestis ja Suurbritannias. Nad on omapärane grupp, kelle eesmärgiks on saavutada parim parim ning teha rasked tööd nii kostüümide kui ka esinemiste kallal. Nende cosplay valikud erinevad väga – alustades mängudest, animest ja mangast ning lõpetades originaaltegelastega. Vaatamata raskustele on nende jaoks põhiline lõbutseda ja olla loomingulised!

Tokyo Ghoul vestluspaneel

L 19.0917.30 - 18.45Ruum 225ENGKaneki Ken, Tsukiyama Shuu, Rize Kamishiro, Touka Kirishima, Uta ja Suzuya Juuzou

Mida Kaneki leidis Rizes? Miks on Tsukiyama Kaneki lõhnast sõltuvuses? Kes on Suzuya lemmik muinasjututegelane? Alati on huvitav leida nendele küsimustele vastuseid, nüüd aga on võimalus küsida Tokyo Ghouli tegelastelt isiklikult! AniMatsuril 2015 leiab koha anime Tokyo Ghouli paneel, mille raames igaüks saab esitada küsimusi anime tegelastele ning saada nendele küsimustele vastuseid.

Veendumaks, et vestluspaneel on lõbus ja ohutu kõigile, vaatame üle reeglid:

  • Tegemist on paneeliga anime tegelaste poolt. Paneeli läbiviijad ise ei puutu asjasse, niisiis isiklikke küsimusi ja arvamusi cosplay kvaliteedi teemal me vastu ei võta.
  • Anime on 18+ ja tõenäoliselt kajastub see ka vestluspaneelis. Alla 18 aasta vanused inimesed on siiski teretulnud – püüame arutelu noortefestivalile kohase hoida.
  • Paarideteemalised küsimused on lubatud, kuid palun mitte üle pingutada ja palun meeles pidada – mitte kõik ei shipi seda, mis sulle meeltmööda.
  • Küsimustele, mis cosplayerites ebamugavust tekitada võivad, võivad nad vastamast keelduda. See on nende otsus ja õigus.
  • Ole positiivne! See vestluspaneel peaks olema sõbralik. (See on ka LGBT+-sõbralik.) Paneeli läbiviijatel ja festivali meeskonnal on õigus paluda sul lahkuda, kui sa oled ebaviisakas või häirid teisi.

Digitaalne maailm, digitaalsed koletised

P 20.0913.00 - 14.00Ruum 221ESTUrmet Lepasson

Ammu enne minu sündi ja tükk aega pärast on välja mõeldud igasugu lugusid, mis juhtub, kui inimese teadvus läheb virtuaalmaailma seiklema, ja mis ta sealt kõik leiab. Räägime mõnest nüüdisaegsest joonisfilmist, kus seda teemat lahatakse.

Läti geek-kommuun ja UniCon

P 20.0913.45 - 14.45Ruum 203ENGSergejs Parvatkins
UniConi peakorraldaja

Ettekanne Läti geek-kultuurist ning kaugemaltki. Antakse väike ülevaade UniConist ning kõikidest sellega kaasnenud samanimelistest projektidest: WinterCon, UniConi klubi, kunstide töötuba, kokkusaamised, kohvik, cosplay kursused, kogukondlik töö, sotsiaalne mõju ning koostöö Baltikumis ja rahvusvaheliselt.

Puhtus ja ebapuhtus jaapani kultuuris

P 20.0914.30 - 15.45Ruum 225ESTMirjam Puur
Tallinna Ülikooli Jaapani uuringute magister

Jaapani kultuuris on aegade jooksul nii religiooni, valitsuse kui ka igapäevaelu tasandil olnud olulisel kohal ideed puhtusest ja ebapuhtusest. Need väljenduvad teatud kohtade, tegevuste või esemete kaudu ning on suuremal või vähemal määral mõjutanud inimeste elu, käitumist ja suhtumist ümbritsevasse maailma, olgu tegemist vanade Jaapani sünnitushüttide, piirialade, kirsipuude või isegi tualettidega. Nagu teisedki (kultuurile) iseloomulikud jooned, peegelduvad ka puhtus ja ebapuhtus animes ja mangades üpris tihti ning mitmetes eri vormides. Mõnede puhul leidub analooge ka Lääne kultuuriruumis, kuid teised avavad täiesti omalaadseid tähendusvälju.

LGBT Jaapanis ja animes

P 20.0912.30 - 13.30Ruum 203ENGPiiu Pilt
Aki

Erinevate seksuaalvähemuste (gei, lesbi, bi ja trans) kujutamine animes ja jaapanlaste enda nägemus neist on äärmiselt erinevad. Kaasaegne Jaapan on alles astumas esimesi samme isiku määratlemisel tema seksuaalsete eelistuste alusel, kuid ajalooliselt ei olnud suhted samast soost isikute vahel haruldased ning arusaam sugudevahelistest piiridest võib olla ebamäärane.

Seoses käsitletava teema kompleksusega on soovitatav vanus: 14+

Seiklusjutte maalt ja merelt: ehk 13 reisi ja 9a parimad palad

L 19.0915.00 - 15.45Ruum 225ESTReedik Pääsuke

Olen olnud regulaarne Jaapani külaline 2006. aastast. Selle 9a jooksul olen käinud Jaapanis 13x ning veetnud seal kokku üle 1 aasta summaarselt. Nende reiside tulemusel, mis on viinud mind Jaapani erinevatesse kohtadesse, praktikale mitmetesse haiglatesse ja treeningutele paljudesse dojodesse üle riigi, on nähtud ja kogetud üsna palju, mida soovin jagada.

Ettekandeid tuleb ka sel aastal rohkelt ning igasugustel erinevatel ja põnevatel teemadel. Siia ilmub järjest kinnituse saanud ettekandeid ja sellealaseid täiendusi.