Sander Tulki isikunäitus

Sander Tulki isikunäitus

Millal? 17.-29. septembril 2017
Kus? Tasku ostukeskuses 2. korruse aatriumis (Turu 2, Tartu)
Näituse event

Sander Tulk (sünd. 1992) on kunstnik Saaremaalt, kes tegeleb mangade ja manga-aineliste piltide joonistamisega. 2014. aastal lõpetas ta Kuressaare ametikooli multimeedia kujundamise eriala, kuid möönab, et on enamiku joonistamisoskusest omandanud siiski iseseisvalt. Jaapani koomiksite ehk mangade stiilis joonisfilmidega puutus Tulk lapsena kokku saksa telekanalite kaudu. Just anime taasavastamine, mälestus lapsepõlves joonistamise nautimisest ning kihk millegi loova ja ühtaegu produktiivsega tegeleda innustasid mangakunstniku karjääri algust.

Kui kaua olete mangade joonistamisega tegelenud ning mis ajendas teid sellega tegelema?
Nüüdseks olen mangade joonistamisega tegelenud natuke üle seitsme aasta. Ma alustasin 2010. a märtsis ja olin sel hetkel 17-aastane. Esialgu ajendas joonistama lihtsalt see, et ma tahtsin endale mõnda “produktiivsemat” hobi. Eelnevalt olin enamjaolt ainult kas arvutimänge mänginud või niisama passinud, oli soov millegi loovamaga tegelema hakata ja kuna mul tuli meelde, et mul väiksena meeldis palju joonistada, siis tundus see nagu loomulik samm, mida teha. Spetsiifiliselt tahtsin joonistada just anime/manga tegelasi, kuna ka see valdkond meeldis mulle väiksena. Vaatasin lapsena pärast kooli saksa kanalitelt palju animet, kuid pärast kolimist ja kasvamist see kuidagi hajus ja paar aastat polnud ma sellega enam tegelenud, kuid 2010. aastal see tuli uuesti meelde, kui ma otsustasin ühte animet üle pika aja vaadata.

Mis või kes teid inspireerivad?
Mind inspireerib elu üldiselt. Teiste inimeste lood ja unistused. Palju saan ka inspiratsiooni enda unistustest ja mõtisklustest. On ka mitmed autorid, kes teinekord mulle “loovuse süsti” annavad. Üks on näiteks populaarse manga One Piece autor Eichiiro Oda. Samuti saan palju inspiratsiooni muusikast. Vahel, kui kuulen mõnda mõnusat meloodiat, tekib sinna taha kohe mingisugune lugu või kontseptsioon, mis paneb ideed käima.

Kas olete joonistamist õppinud kunstikoolis või iseseisvalt?
Enamjaolt olen joonistamist õppinud ikka iseseisvalt. Kuressaare Ametikoolis lõpetasin 2014. aastal multimeedia kujundaja eriala, kus oli ka kunstiga seotud aineid, mis aitasid mul kunstivallas silmaringi laiendada ja uusi asju proovida, kui üldiselt olen joonistamisoskust ikka ise õppimisega arendanud.

Milliseid joonistusstiile ja -vahendeid eelistate kasutada?
Kasutan väga palju erinevaid joonistusvahendeid. Kõik sõltub päevast ja meeleolust. Vahel on mõnus lihtsalt harilikuga visandada, kuid teine päev soovin ainult lõuendile maalida. Kõige rohkem kasutan ikkagi digitaalseid vahendeid, kuna tänapäeval on kõik juba arvutiga tehtav ja muudetav. Digitaalset kunsti on ka hea teha, kuna see annab mulle rohkem vabadust ja võimalusi uusi asju proovida. Kui aga eelistust küsida, siis eelistaksin ikka traditsioonilist kunsti, kuna traditsioonilise originaalse töö juures on midagi erilist, mida sa digitaalse töö puhul ei saa. Põhiliselt kasutan vahenditena akrüülvärve maalimiseks, harilikku ja tinti kas visandamiseks või traditsioonilisteks töödeks ning Wacom Cintiq 13HD-d digitaalsete tööde loomiseks.
Põhiline stiil on mul mangastiil, sest seda olen ma kõige rohkem arendanud, kuid viimase aastaga olen sellest natuke võõranduma hakanud ja palju muud juurde võtnud. Olen hakanud rohkem maalima traditsioonilisi maale lõuendile, tunnen ka portreejoonistamise kunsti. Maalin tavaliselt kas maastikku või mingeid loomi, inimesi ma veel väga maalinud pole, kuna see nõuab rohkem harjutamist ja hetkel pole seda lihtsalt veel arendada jõudnud.

Eesmärk kunsti vallas:
Üks eesmärk kunsti vallas oleks avaldada kas Eesti esimene täispikk mangakoomiks oma looga või oma raamat.

Näitusel olevad tööd pärinevad aastatest 2014-2016.