Ettekanded


Välissemester Jaapanis


Semester või aasta välisülikoolis on ilmselt üks põnevamaid kogemusi, mida ülikool õppuritele võimaldab. Kuidas see ikkagi välja näeb? Mida võib oodata kandideerides, kohapeal olles ja tagantjärele? Oma hiljutisest välisõppekogemusest Jaapanis Hokkaido Ülikoolis räägib AniMatsuri oma Heikki Saul.

Ajakavas
Välissemester Jaapanis 16:45Heikki Saul, AniMatsuri

Rokudan no shirabe – kuueastmeline tee


Selles Yatsuhashi Kengyō (1614–1685) poolt kotole loodud kergesti meeldejääva meloodiaga palas on iga aste teisega sarnane kuid siiski erinev, viies meid samas nii lähemale kui ka kaugemale. Jaapani traditsiooniline muusikakultuur on mitmeid mõjutusi oma läänepoolsetelt naabermaadelt vastu võtnud, kuid kõigest oma kõlatundlikkusele vastava erilise rafineeritud helimaailma kujundanud, mille võlu võib sageli olla helidevahelises ruumis.

Tutvustan jaapani traditsioonilist muusikakultuuri instrumentide kaudu. Nendeks on koto, biwa, shamisen, shakuhachi, kugo-harf ja löökpillid.

Ajakavas
Rokudan no shirabe – kuueastmeline tee 14:30Lilian Langsepp, Tartu Ülikooli õppejõud ja interpreet, Tartu Ülikool

Jaapani iidolid


Ma seletan terminit “jaapani iidolid”, mis on nende positsioon ja roll Jaapani ühiskonnas. Kust pärineb selle kultuuri mõiste, mis publikule on iidoli ametite tööstus suunatud. Väikesed erinevused mees- ja naisiidolbändide vahel. Toon näiteid kuulsaimatest iidolitest ning arutan Johnny & Associates agentuuri ja nende kahe poistebändi näitel grupisiseste suhete ning üksikute grupiliikmete üle. Kuidas noorukid sellisesse ärisse satuvad ning kuidas nendest tähed saavad, milliseid reegleid iidolgrupi liikmed jälgima peavad ning millist elustiili järgima. Millised on iidolite eeskujulikud saated. Samuti kirjeldan erinevusi Jaapani ja Euroopa fännide suhtumise vahel oma iidolitesse ning seda, miks jaapani iidolid Euroopa isikule huvitavad võiksid olla.

Ajakavas
Jaapani iidolid 12:30Annika Lumi, Tartu Ülikooli maalikunstitudeng, Tartu Ülikool

Jaapani ühiskond


Antakse ülevaade kaasaegsest Jaapani ühiskonnas, millised on olnud selle arengud ning väljakutsed (tööhõive, haridus, tervishoid, vähemused, naiste roll).

Ajakavas
Jaapani ühiskond 12:30Maria Lilje, Sushimon

Nightcore 101


Kindlasti olete internetis surfates peale juhtunud omapärasele kiirendatud muusikale nimega Nightcore, mis on alati kuidagi seotud anime- ja üleüldise otakukultuuriga. Kuidas alustada ise kas Nightcore’i videote Youtube’i üles laadimisega või iseendale kuulamise jaoks Nightcore’i tegemisega, seda ilma mingisuguse raha kulutamiseta? Mis tulid mulle üllatuseks ja mis olid asjad, mida ma oleks tahtnud teada juba oma Youtube’i kanali loomisest peale? Siin proovin ma teha võimalikult täpse esitluse Nightcore’i algtõdedest ja tutvustada teile ka teiste tuntud Nightcore’i Youtube’i kanali kuulsuste stiile.

Mu enda kanal on Nightstep Trap ja see on üle aasta vana. Aastaga olen kokku puutunud paljude Youtube’i piirangutega, aga leidnud ka väga palju sõpru, ilma kelleta ma nii kaugele poleks jõudnud. Mulle endale meeldib Nightcore’i ühiskond väga, sest kõik on väga toetavad ja suurema mure korral alati abiks.

Ajakavas
Nightcore 101 12:30Rena, Nightcore muusika tegija, Nightstep Trap

Haikud


Haiku on jaapani lühiluulevorm, mil on kolm põhilist elementi: kolm rida ja silpe nendes 5-7-5, aastaaega kirjeldav sõna ning lõpuks lõikav sõna, mis viiks kaks erinevat ideed luuletuses kokku. Ettekande jooksul antakse väike ülevaade haikude ajaloost ning vormist. Ühtlasi loetakse ette käesoleva aasta Jaapani kuu raames toimunud haikuvõistluse tööd ning jagatakse auhinnad.

Ajakavas
Haikud 12:30Erik Loide, Jaapani kultuurihuviline

Baltikumi festivalid ehk kuidas korraldada nohikuüritust


Anime, koomiksid, videomängud on tegelikkuses Balti riikides teemaks olnud kauem kui 10 aastat. Kümned või lausa sajad tuhanded inimesed on oma hobides kirglikud ja kogunevad sarnaste huvidega kommuunidesse. Koos nõudega hobidega seotud toodete järele on arenenud ka fännide vajadus teiste fännidega suhelda. Nüüdseks on Tallinnast Vilniuseni umbes 20 iga-aastast nende kommuunidele suunatud üritust. Selles ettekandes räägime suuremast osast (AniMatsuri, JAFF, UniCon, WinterCon, Nyaaa, nowJapan, gameOn jne) ja püüame aru saada, mida on vaja, et korraldada hea nohikuüritus.

Ajakavas
Baltikumi festivalid ehk kuidas korraldada nohikuüritust 17:45Sergejs Parvatkins, UniCon Groupi tegevjuht

Kuidas telefoniga häid pilte teha


Sissejuhatus paremasse fotograafiasse oma telefoniga või erinevustest hea pildi ja hea Instagrami vahel.

Tänapäeval on iga nutitelefoni omanik fotograaf. Ometi on mõne Instagrami kasutaja pildid paremad kui teistel. Miks? Kus on see maagiline nupp? Meie, professionaalsed fotograafid Visual Culture Clubist, “näitame” sulle “heade nutitelefonipiltide” nupu asukohta!

Ajakavas
Kuidas telefoniga häid pilte teha 17:45Visual Culture Club, Visual Culture Club

Anime BLITZ


Ei ole aeg ega jaksu jaapani kõige värvilisematega sammu pidada? Kõik tundub samasugune jama nagu iga teine suursilmade koolikomöödia? Ole mureta! Viskame kiire pilgu peale viimase aasta jooksul ilmunud tulisematele animeseriaalidele ja räägime, mis neist oodata on. Iga sarja juures veedame nii kaua aega, kui kestab nende algusvideo.

Ajakavas
Anime BLITZ 18:00Urmet Lepasson, animehuviline

Cosplay Euroopas


Cosplay on võrratu hobi, mis on endasse haaranud kogu maailma! Oled sa mõelnud, kas see on igal pool samasugune? Kutsun sind kuulama ettekannet, kus räägin oma reisidest Euroopas ja kuidas cosplay erineb riigiti – üritustest võistluste ja üleüldise õhkkonnani, mille loovad cosplay kommuunid kogu mandril.

Ajakavas
Cosplay Euroopas 17:30Shappi, Shappi Workshop

Sissejuhatus AMV-de tegemisse


Ettekandes tutvustame huvilistele lähemalt AMV-d kui kunstivormi, läbi mille on võimalik anda edasi keerulisi lugusid ning emotsioone. Räägime sellest, mis teeb AMV-st hea AMV ning mida tasuks nende meisterdamisel vältida ja meeles pidada. Demonstreerime erinevaid programme, mida on võimalik AMV-de tegemisel kasutada, ning räägime enda isiklikest kogemustest nende kasutamisel. Lisaks tehnilisele poolele tutvustame AMV-de suurt kommuuni ja erinevaid tuntumaid stuudioid ning räägime ka võistlustest ja nende formaatidest ja läbiviimisest.

Ajakavas
Sissejuhatus AMV-de tegemisse 12:30Naatan Seeba, Norman Seeba, Andre Tsarkin ja Kermo Aruoja, ESTamv

Jaapani traditsiooniline muusika ja nō-teater


Jaapani -teater on peaaegu 700 aastat vana lavakunstivorm, mida on võrreldud ooperiga ja vahest ka kreeka tragöödiaga. Kandev roll -teatris on muusikal, mille juured ulatuvad tagasi Heiani ajajärgu õukonnamuusika gagakuni. Loengus vaatame ja kuulame, milliseid pille -muusikas kasutatakse, kuidas laulavad näitlejad ja koor, kuidas komponeeritakse näidendis muusikaline areng ja kõrgpunkt ning kuidas on -muusika sajandite jooksul muutunud.

Ajakavas
Jaapani traditsiooniline muusika ja nō-teater 13:45Maret Nukke, Jaapani uuringute lektor, Tallinna Ülikool

Jaapani popkultuur kirjutavas Eesti meedias


2003. aastal võitis Hayao Miyazaki oma filmi “Vaimudest viidud” eest Oscari. Sellest sündmusest saati on jaapani animet eesti ajakirjanduses kirjeldatud kui midagi loomingulist, võrratut ja paeluvat, kuid kasutuses on olnud ka sellised sõnad nagu “vulgaarne”, “ebaesteetiline” ja “rõve”. Ettekanne annab ülevaate jaapani popkultuuri kajastamisest aastatel 2003-2015, keskendudes mitte ainult animele, vaid ka muude teemade, näiteks mangade ja lolitamoe kajastamisele. Uurime, kuidas teemadevalik on läbi aastate muutunud, kas jaapani popkultuur paelub rohkem kollast meelahutusmeediat või ilmub ka sügavamaid arutlevaid artikleid ning mida üldse kirjutatakse. Saame teada, kas jaapani popkultuurist kirjutatakse rohkem head või halba.

Ettekanne põhineb bakalaureuse lõputööl.

Ajakavas
Jaapani popkultuur kirjutavas Eesti meedias 13.45Helina Ravasoo, Kommunikatsiooni magister, Tallinna Ülikool

Säästlik cosplay


Cosplay on võrratu hobi, mis hoiab sind tegevuses ja aitab õppida uusi oskusi – kuidas õmmelda, esemeid meisterdada või lausa puusepatööd teha. Aga see kõik võib minna kulukaks, mis? 6-7 aastat cosplayd selja taga, püüame grupina endiselt leida parimaid ja odavamaid viise cosplay tegemiseks. Kallis ei tähenda alati parimat – mõnikord saab fantastilise tulemuse vaid kodus leiduvatest esemetest: plastpudelid, korgid, suvalised traadid, vanaema riidekapp… Oma ettekandes räägime teile viisidest, kuidas püüame kostüümide ja lisade tegemisel raha kokku hoida! Keskendume kangastele, detailitööle ja tavaliste relvade (nt mõõkade, püstolite, sauade) tegemisele ning meetoditele, mida kasutame, aga igasugused küsimused on teretulnud!

Ajakavas
Säästlik cosplay 15:15Pandemonnium, Pandemonnium Cosplay

Etteaste anatoomia


Mis on cosplay etteaste? Mida peaksid publiku ees esinedes silmas pidama? Astu läbi ja räägime sinu lavaliste oskuste täiendamisest. Komöödia, draama, tants? Pole oluline – on küllalt, millest rääkida, kuid põhiidee jääb samaks. Jagan sinuga hea meelega, mida olen oma 10-aastase cosplay lavadel esinemisega õppinud.

Ajakavas
Etteaste anatoomia 12:30Jakub “Zel” Kołecki, Zel Coshorse Cosplay