Schedule : est

<< Back

Saturday

12:00 - 20:00Street Fighter V registration
- GamingHouse
12:00 - 16:00Speedrunners registration
- GamingHouse
12:00 - 14:00Burnout Paradise registration
- GamingHouse
12:30Introduction to making AMVs
- Naatan Seeba, Norman Seeba, Andre Tsarkin ja Kermo Aruoja, ESTamv
12:30Hair styling ABC
- Marina Kuur, Q-Salong
12:30Dance workshop
- Gen
12:30Japanese idols
- Annika Lumi, Tartu Ülikooli maalikunstitudeng, Tartu Ülikool
13:45Quiz
- Piiu Pilt, Aki
13:45Chat room
- Ahti Tamm, Animeklubi Asashio
13:45Dream destination: Japan
- Kaia Jallai, Andres Luuk, Kerli Hurt, Riho Välk, Raido Seene
14:00 - 16:00Burnout Paradie qualifications and finale
- GamingHouse
14:15Calligraphy
- Eri Miyano, Tartu Ülikooli Keelekeskus
14:15 - 16:15Shindo
- Kadri Pettai, Eesti Shindo Ühing
14:30Rokudan no shirabe - the six step road
- Lilian Langsepp, Tartu Ülikooli õppejõud ja interpreet, Tartu Ülikool
14:45Kendo
- Margus Freduenthal ja Andris Lõokene, Tartu Kendoklubi
15:00Sushi workshop
- Maria Lilje, Sushimon
16:00 - 18:00Speedrunners qualifications, semifinals, and finale
- GamingHouse
16:00Worbla workshop
- Margus "Teezkut" Teska, Teez Cosplay
16:00Koryu Uchinadi karate
- Andres Kaljuste, Tartu Budoklubi
16:3010 years of AniMatsuri
- Kaia Jallai, Animeklubi Asashio asutaja ja president, AniMatsuri peakorraldaja, Animeklubi Asashio
17:45Chirimen zaiku workshop
- Natalia Orshanskaya, Jaapani-Inglise keeltekool
18:00Anime BLITZ
- Urmet Lepasson, animehuviline
19:00AMV competition

Sunday

12:00 - 14:00Street Fighter V qualifications
- GamingHouse
12:00 - 13:00Street Fighter V registration
- GamingHouse
12:30Haikus
- Erik Loide, Jaapani kultuurihuviline
12:30Nightcore 101
- Rena, Nightcore muusika tegija, Nightstep Trap
12:30Calligraphy
- Eri Miyano, Tartu Ülikooli Keelekeskus
12:30Japanese society
- Maria Lilje, Sushimon
13.45Japanese pop culture in Estonian written media
- Helina Ravasoo, Kommunikatsiooni magister, Tallinna Ülikool
13:45Japanese traditional music and nō-theatre
- Maret Nukke, Jaapani uuringute lektor, Tallinna Ülikool
13:45Chat room
- Ahti Tamm, Animeklubi Asashio
14:00 - 15:00Street Fighter V finals and third place match
- GamingHouse
14:00Sushi workshop
- Maria Lilje, Sushimon
14:15Japanese style postcard workshop
- Natalia Orshanskaya, Jaapani-Inglise keeltekool
14:15Manga workshop
- Sander Tulk, Sander Tulk Art
18:30Festival ending ceremony and rewarding