Cosplay Võistlus

Cosplay võistlus toimub pühapäeval, 21. juulil. Kellaaeg täpsustamisel!

REGISTREERIMINE | REEGLID | KATEGOORIAD | HINDAMISJUHEND | ISIKUANDMETE KASUTUS

REGISTREERIMINE

Nagu igal aastal, toimub ka selle aasta AniMatsuri raames cosplay võistlus! Registreerimiseks täida ankeet SIIN hiljemalt 7. juulil 2024 kell 23.59 (GMT+3)NB: Tähtaeg on 2 nädalat enne üritust. Palun võtke tähtaega tõsiselt, hilisemalt registreerinuid ei võida arvestada! Lisaks avaldusele on oluline lisada oma taustamuusika MP3 failina ning esitlusest palume saata video:

 • Taustaheli (muusika ja/või dialoog) palume eelnevalt lõigata teile sobivasse vormi ja pikkusesse, salvestada ühe MP3 failina ja lisada Google Drive’i meediakausta (vt. avaldust). Laval ei ole võimalik kasutada mikrofone.
 • Video palume laadida üles kas Youtube’i (privaatse videona) või mõnda pilveteenusesse (Dropbox, Google Drive jne). Kui avalduse esitamise ajaks ei ole etteastest videot olemas, siis palume edastada lingi videole hiljemalt 10. juulil 2024 (23.59 GMT+3) aadressile cosplay@animatsuri.eu. E-maili pealkirjaks palume panna “AniMatsuri 2024 cosplay võistluse video – lavanimi ning meili panna oma nimi, lavanimi ja etteaste nimi. Video kvaliteet ei ole oluline ning selleks ei pea olema täiskostüümis. Juhul kui teil on rekvisiite (prop’id), siis oleks hea, kui te need videosse paneksite, siis teame, kuidas saame laval teid aidata! Tegu ei pea olema etteaste lõppversiooniga, välja arvatud juhul, kui etteastega toimuvad suuremad muutused (sellisel juhul on vaja teavitada cosplay meeskonda hiljemalt 10. juulil kell 23.59 (GMT+3)).

Me armastame varaseid registreerijaid! Nii jääb sul aega idee ja kostüümi veel paremaks tegemiseks. Kui registreerid enne tähtaega ja sul on selleks hetkeks näidata vaid osa kostüümist ning palju entusiasmi, siis on see väga hea! Kogenud cosplayerid festivali korraldajate ja võitjate hulgast annavad sulle hea meelega nõu. Tähtis on ainult see, et registreerimistähtajaks oleks kõik enam-vähem valmiskujul olemas. Eks kõik võistlejad lihvivad oma etendust viimase hetkeni. Igal aastal on festivalil väga palju külalisi, kes ei julge võistlusest osa võtta, samas käivad ringi väga heades cosplay kostüümides. Ole julge ja registreeri ennast – sa oled tegelikult väga tubli ja su kostüüm on vinge!


REEGLID

Võid teha cosplay ükskõik millisest ametlikust meelelahutusallikast. Näiteks anime, manga, filmid, TV sarjad, multifilmid, kuulsused jne. Karakter võib ka olla originaaltegelane või originaaldisain olemasolevast tegelasest. 

Ainus piirang: NCC eelkvalifikatsioonil võistlemisel peab kostüüm olema ametlikust ja laiemalt tuntud allikast – fan fiction ja originaaltegelased ei sobi (sh gijinka/inimese versioon karakterist või genderbend versioon).

Originaaltegelaste puhul on vaja esitada põhjalik kirjeldus ning pilt (nt fan art) karakterist (kirjeldus võimalusel lisada kausta koos pildiga). Samuti peaks esitama sobiliku pildi, mida saaks näidata lavaetenduse ajal ekraanil. Eelhindamisele minev pilt karakterist peaks olema piisavalt detailne (seega foto valmiskostüümist või lihtne harilikuga joonistatud kritseldus ei sobi – alati võib sobilikkuse osas korraldusmeeskonnalt üle küsida). Mida parem kirjeldus ning pilt karakterist on, seda lihtsam on kohtunikel hinnata Teie tehtud tööd.

Ostetud kostüümid on lubatud võistlema vaid lavaetenduse kategooriasse. Eelhindamisele lähevad need kostüümid, mis on ise tehtud või palju modifitseeritud.

Kui sa pole kindel, kas sinu tegelane sobib meie võistlusesse, või sul on küsimusi kostüümireeglite kohta, võta meiega julgesti ühendust aadressil cosplay@animatsuri.eu.

Riietus
 1. Kõik festivalil esinejad peavad arvestama riietumisstiiliga, mis sobib avalikus kohas kandmiseks.
 2. Riietumisstiili puhul peab meeles pidama, et külastajate hulgas on ka alaealisi, seega ei tohi kantav riietus olla liialt paljastav. Riietus peab katma vähemalt kubeme-, tuhara- ja rinnapiirkonna.
 3. Minimaalne riietus on bikiinitopp ja lühikesed püksid/seelik. Väga lühikeste seelikute all on kohustuslik kanda lühikesi pükse (lava tasapind on publiku vaateväljast kõrgemal, see on teie heaolu nimel). Meie üritusel käivad ka lapsed ehk palun sellega arvestada.
 4. Visuaalne juhend:

Kui peaks juhtuma, et võistluse jaoks planeeritud kostüüm on paljastavam kui festivali reeglitega lubatud, siis palume lavalise esituse ajaks leida võimalus vastav ala katta. Žürii saab olema sellest teadlik ning arvestab sellega kostüümi täpsuse hindamisel. Keeldumise korral on korraldajatel õigus keelduda võistlejat lavale laskmast.

Etteaste
 1. Laval on keelatud kasutada nilbusi, roppusi, vägivalda õhutavaid žeste ja pornograafiat. Kultuuriliste tavade ning ühiskondlike kõlblusnormide vastu eksivad esitused esinemisnimekirja ei pääse. Palume jälgida ühiskonna poolt aktsepteeritud eetilisi norme ja esteetikat. Kui kahtled, siis kirjuta cosplay@animatsuri.eu.
 2. Kui pärast video esitamist tuleb kavas ette olulisi/suuri muutusi, tuleb sellest cosplay meeskonnale teada anda hiljemalt 10. juuli 2024 kell 23.59 (GMT+3). Video on vajalik selleks, et näeksime esituse sisu, videos ei pea kandma valmis cosplayd.
Laval
 1. Laval on keelatud kasutada sädelust, vedelikke ja muid raskesti eemaldatavaid aineid (mille koristamiseks kulub rohkem kui 1 minut ja ei piisa harjaga pühkimisest). Kui on soov midagi publikusse visata, peab ettevaatlik olema. Keelatud on pürotehnika ning kergesti purunevad esemed.
 2. Laval kasutatavad propsid/rekvisiidid peavad olema ohutud ja nendega ei tohi olla võimalik tekitada kehavigastusi (nüri tera ja plastikmärgistus relvadel*). Lisaks on korraldajatel õigus konfiskeerida kõiki nuge, noalaadseid esemeid ja muid lõikevahendeid, millega on võimalik tekitada kehavigastusi.

*Relvaks loetakse kõiki esemeid, mille käitlemist reguleerib Eesti Vabariigi Relvaseadus (tulirelvad, gaasirelvad, pneumorelvad, heitrelvad, külmrelvad ja elektrišokirelvad).

Igal esinejal ja grupil olenemata grupi suurusest on lubatud lava taha kaasa võtta 1 abiline. Vajadusel saab abi küsida ka cosplay meeskonnalt. Korraldajatena jätame me endale õiguse esinemiste arvu piirata. Ootame kokku 50 etteastet. Kui saadetud avaldusi on kõvasti rohkem kui 50, jätame endale õiguse otsustada, kes lavale pääseb, kasutades infot teie avalduses (eriti tööprotsessi pilte ja videot). Kuna AniMatsuri tunneb endiselt uhkust selle üle, et laseb iga kogemustasemega cosplayeril osaleda, rakendame eelmainitud varianti vaid viimases hädas!

KATEGOORIAD
Kategooria nimiMida hindame?Maksimaalne osalejate arvMaksimumpikkusAvatud ka muude riikide kodanikele?Avatud AniMatsuri vabatahtlikele ja meeskonnale?
DéfiléKostüümi kvaliteet1–670 sekunditJahJah
LavaetendusKoreograafia Loomingulisus1–8150 sekunditJahJah
AniMatsuri reisiauhind (ARA)Väga hea üldmulje1Ükskõik mis kategoorias esinesidJah*Ei
The Nordic Cosplay Championship (NCC)Nii kostüümi kvaliteet kui ka koreograafia190-150 sekunditEIJah*
Publiku lemmikFanservice! (Hoida festivali kodukorrale vastav)1–8Ükskõik mis kategoorias esinesidJahJah
Parim algaja cosplayerTunnustatakse neid, kes alles alustavad1Ükskõik mis kategoorias esinesidJahJah

* Täpsustav info allpool 

Märkus: üldiselt tahame autasustada nii paljusid kui vähegi võimalik. See tähendab, et sa ei saa võita kahte kategooriat. (Aga võid võita ühe kategooria ja saada teises 3. koha!) Näiteks ei saa sa võita korraga nii Défilé kui ka Lavaetenduse kategooriat, kuid võid näiteks Défilé võita ning Lavaetenduse kategoorias saada 3. koha. Meie rahvusvaheline žürii hindab kõiki kategooriaid peale publiku lemmiku. Kohtunikel on samuti võimalus anda eriauhindu oma äranägemise järgi.

Kategooriatest lähemalt
 1. Défilé: Hinnatakse eelkõige kostüümi ja osaleja oskust seda laval umbes ühe minuti jooksul võimalikult hästi esitleda. Etteaste pikkus peab jääma 50-70 sekundi vahele. Peamiselt on kategooria mõeldud solodele ja duodele, kuid võib ka kuni 6 inimest osaleda.
 • Täpsus (30%) ja käsitööoskus (50%) on selles kategoorias kõige olulisemad. Lavaetendus moodustab lõpptulemusest vaid 20%.
 1. Lavaetendus: Hinnatakse eelkõige koreograafiat ja/või laval esitatud lugu, kuid kostüümi ei tasu unustada; siin on võistlejatel võimalus oma kujutlusvõimet ja loomingulisust kasutada, et luua lemmikallika põhjal oma lühietendus või tants. Esineda võib kas üksinda või mitmekesi (max 8 inimest) ning kogu etteaste peab jääma 2  minuti 30 sekundi piiridesse.
 • Lavaetendus on kõige olulisem selles kategoorias (80%), kuid hinnatakse ka siiski kostüümi kvaliteeti. Täpsus moodustab lõpptulemusest 5% ning käsitööoskus 15%.
 1. The Nordic Cosplay Championship (NCC): Hinnatakse nii kostüümi kvaliteeti kui ka esinemist. Võitja esindab Eestit Nordic Cosplay Championshipil Rootsis NärConil 2025. aastal.
 • Kostüüm ja selle lisad peavad olema enda valmistatud (mitte valmiskujul poest ostetud), erandiks parukad, jalanõud ja sukad, aluspesu, elektroonika (võib olla valmiskomplekt, ise programmeerima ja kokku panema ei pea). Võistleja peab olema võimeline andma ülevaate, kuidas ta oma kostüümi eri osad valmistas.
 • Kostüüm peab põhinema ametlikul allikal (original content ehk OC-d ja fan-arti põhjal tehtud kostüümid ei ole lubatud)
 • Hinnatakse nii kostüümi kui ka lavalist esitlust.
 • Kostüüm võib olla osalenud varasemalt mõnel teisel võistlusel (v.a. varasem NCC).
 • Võistleja peab olema Eesti kodanik või püsielanik (ehk omama Eesti isikutunnistust ja isikukoodi), peab olema täisealine AniMatsuri toimumise ajaks (21. juuli 2024) ning peab olema võimeline ja valmis 2025 juuli lõpus Rootsi NärConile sõitma (kokku 5 päeva).
 • Võistleja võib olla AniMatsuri meeskonna liige, kuid ei tohi olla seotud cosplay võistluse korraldamisega (ei korraldaja ega vabatahtlik).
 1. AniMatsuri reisiauhind (ARA): tegemist on pigem eriauhinna kui erikategooriaga. Kohtunikud valivad välja ühe cosplayeri, kes paistab teiste seast silma – iga etteaste seast – ja kes saab auhinnaks ägeda reisi välismaa festivalile. Käesoleval aastal on selleks festivaliks YuniCon Austrias, Viinis (31. oktoober – 3. november 2024)! Reisi aitab korraldada Estravel.
 • Osaleja peab olema Eesti, Läti või Leedu kodanik.
 • Osaleja peab olema vähemalt 18-aastane AniMatsuri toimumise ajaks (21. juuli 2024).
 • Kostüümile kehtivad üldised AniMatsuri kostüüminõuded, millega saab tutvuda SIIN.
 • Auhinnareisi täpne kuupäev lepitakse kokku võitjaga, kuid reis peab hõlmama 31. oktoober – 3. november 2024.
 • Auhind sisaldab edasi-tagasi lennupiletit, majutust ja festivali piletit.
 • Auhinnareisi organiseerimine toimub koostöös Estravel reisibürooga auhinna võitja ja reisibüroo vahel.
 • Kui cosplay etteaste puhul on tegu cosplay grupiga (kaks või rohkem isikut), siis on registreerimislehel võimalus eraldi ära märkida, kes grupist soovivad osaleda AniMatsuri reisiauhinna kategoorias.
 • Osaleja ei tohi olla AniMatsuri ega UniConi meeskonna liige.
 1. Lisaks selgitatakse välja publiku lemmik, kelle valivad salajase hääletuse kaudu välja festivali külastajad. Publiku lemmiku hääletus pole jagatud kategooriate kaupa. Märkus: alates 2017. aastast ei kehti ühe võidu reegel publiku lemmiku tiitlile! See, kes saab kõige rohkem hääli, võidab isegi siis, kui nad on juba midagi muud võitnud. Erandiks on olukord, kui hääled jagunevad võrdselt, ja siis langetavad korraldajad otsuse vastavalt viigis olevate võistlejate teistele tulemustele.

  Mitmes kategoorias võistlemine on lubatud, aga suurema tähtsusega kategooria (ARA) võitja ei saa võita üheski teises kategoorias.
 2. Parima algaja cosplayeri auhind on just nende tunnustamiseks, kes alles cosplay teekonnaga alustavad. Kategoorias osalemiseks peab cosplayer olema cosplayga tegelenenud vähem kui 2 ja pool aastat ja pole võistlustel võitnud ühtegi auhinda. Samuti on osalenud vähem kui viiel võistlusel (sh gruppides).

Mitmes kategoorias võistlemine on lubatud, aga suurema tähtsusega kategooria (ARA) võitja ei saa võita üheski teises kategoorias.


HINDAMISJUHEND

Hindamisjuhend koosneb kolmest osast: täpsus, käsitööoskus ning esinemine. Algaja cosplay auhinna puhul hinnatakse ka püüdlust.

Täpsus (30%) ja käsitööoskus (50%) on Défilé kategoorias kõige olulisemad. Lavaetendus moodustab lõpptulemusest vaid 20%.

Lavaetendus on kõige olulisem Lavaetenduse kategoorias (80%), kuid hinnatakse siiski ka kostüümi kvaliteeti. Täpsus moodustab lõpptulemusest 5% ning käsitööoskus 15%. 

Punktiskooride alusel moodustub top 5, kohtunikel on õigus nihutada kohti omavahelises arutelus peale esinemisi, kui näib, et eelhindamisel olid vead.

Täpsus
 • Kas detailid on õiges suuruses (mõõtmed)?
 • Kas materjalid sobivad algallika piltidega kokku (kangavärv/tekstuur jt materjalid). Vahel võivad materjalid olla ajalooliselt ebakorrektsed (näiteks lükra kasutamine 15. sajandi kostüümi juures). Kas värvitöö on sooritatud allikale vastavalt?
 • Üleüldine sarnasus – kas antud kostüüm kehastab karakterit hästi või mitte?
 • Meigi (nt kehamaalingud) ja paruka vastavust hinnatakse samuti antud kategooria osana.

Kui midagi näib olevat valesti, võivad kohtunikud küsida esinejalt, miks ta tegi kostüümi antud viisil (näiteks võib-olla cosplayeril allergia mõne materjali vastu (näiteks kontaktläätsed, silikoon, hõbe) või soovis cosplayer muuta kostüümi proportsioonid rohkem oma kehatüübile vastavaks). 

Cosplayereid ei hinnata rassi, soo, meditsiiniliste abivahendite, vanuse, kaalu, soolise identiteedi jms põhjal.

AniMatsuril on reeglid esinejatele riietuse osas. Kui cosplayeril on paljastav kostüüm ja selle muutmiseks reeglitele vastavaks on vaja kasutada teisi riietusesemeid (näiteks lühikesed püksid või läbipaistmatud sukad kostüümi all) või on vaja muuta kostüümi rohkem varjavaks, ei hinnata kostüümi seetõttu halvema punktiskooriga.

Käsitööoskus
Kvaliteet

Õmblemine: õmbluste kvaliteet ja õmblustöö viimistlus (miinuspunktid lahtiste niitide, ebakvaliteetsete õmbluste, hargnevate servade, halva istuvuse eest, mõnel juhul võib olla voodri kasutamine oluline jms). Kohtunikud võivad õmblusi kontrollida (oluline Défilé ja NCC kategooria puhul).
Meisterdamine: Erinevate tehnikate teostustöö näiteks vahtplasti ja termoplasti (nt worbla) kasutamise osas, värvimistöö kvaliteet (miinuspunktid lahtise/nähtava liimi, praguneva värvi jms eest).

 • Tähelepanu väikestele detailidele.

Näited, mis selle alla kuulub:

 • Parukate tegemisoskus, erinevad stiliseerimisvõtted ja tehnikad.
 • Rekvisiitide (relvad, raamatud, raudrüüd jms) valmistamisoskus ja tehnikad.
 • Kingade kohandamine/ise valmistamine.
Tehnikad
 • Konstruktsioonimaterjalide valik (näiteks vahtplast, worbla, puit või papp) ja nende töötlemise viis. 3D printide puhul näiteks, kas cosplayer tegi failid ise või ostis kuskilt – samuti kas cosplayer lasi need printida ja eeltöödelda värvimiseks või tegi kõik ise.
 • Dekoratsioonide ja kaunistuste meisterdamise detailsus.
 • Kasutatud tehnikate hulk ja kompleksus.

Kohtunikud võivad küsida, mis osad kostüümist on ostetud ning mis oli ise valmistatud. Kostüümi, milles on kasutatud mitmeid ostetud esemeid, hinnatakse madalamalt kui täielikult ise valmistatud kostüümi. Miinuspunktid, kui kostüüm laguneb nähtavalt laiali eelhindamise ajal. 

Esinemine

Kõige olulisem Défilé kategoorias: Lavaetendus peaks kajastama karakterit nii palju kui võimalik, näiteks kasutades erinevaid kehaliigutusi, poose ja fraase, mida karakter võiks öelda. *Défilé kategoorias võib kasutada ka paroodiat, kuid see võiks kuidagi algallikaga seotud olla. Kõige olulisem Lavaetenduse kategoorias: Meelelahutuslikkus Kõige olulisem NCC kategoorias: Nii karakteri kajastamine kui ka meelelahutus (paroodiad on lubatud!) Kõigi kategooriate puhul hinnatakse:

 • Lavakasutust: kas lava kasutati võimalikult palju ära? Kas vaatajaskonnal oli võimalik kostüümi näha? Liikumise varieeruvus ning teiste väljendusviiside kasutus.
 • Kas etteaste näeb läbimõelduna ja korralikult harjutatuna välja?

Kui etteastet peab uuesti esitama tehniliste probleemide või meeskonna tõttu, siis kohtunikud eiravad ebaõnnestunud katset.

Püüdlus

*Hinnatakse vaid algaja cosplay auhinna puhul Kui palju pidi cosplayer oma kostüümi valmistamise nimel vaeva nägema, kas ta pidi midagi uut õppima, nt kas ta otsis pikka aega ideaalset kangast/pidi kangast üle värvima/kostüümi tükid ümber tegema jne. Cosplayerilt võidakse küsida, kui kaua ta oma kostüümi kallal töötas ja milliste detailide täitmiseks oli vaja pingutada.


ISIKUANDMETE KASUTUS

Teie isikuandmeteks loeme: nime, meiliaadressi, telefoninumbrit, kodakondsust/elukohta ja vanust. Lisaks kuuluvad isikuandmete alla ka foto- ja videomaterjal teist.

Registreerimisel antavad andmed
 • Andmetele on ligipääs AniMatsuri peakorraldajatel ja cosplay võistluse korraldajatel (edaspidi Korraldajad).
 • Kategooriad, mille puhul kolmandatele osapooltele infot ei edastata: défilé, lavaetendus, publiku lemmik ja žürii auhinnad.
 • Kategooriad, mille puhul jagatakse kolmandatele osapooltele infot: Nordic Cosplay Competition (edaspidi NCC) ja AniMatsuri reisiauhind.
  • NCC puhul korraldab reisi AniMatsuri meeskond, kuid võitja nimi ja kontaktinfo edastatakse ka NCC korraldajatele.
  • AniMatsuri reisiauhinna võitja puhul korraldab sõidu reisibüroo ning neile edastatakse võitja nimi, kontaktinfo ja kodakondsus/elukoht.
 • Registreerimisvormidel antavaid isikuandmeid (lisaks ka lavanimi) säilitame maksimaalselt 10 aastat, mille möödudes andmed kustutatakse.
 • Teie isikuandmeid kasutame me ainult selle aasta cosplay võistlusega seoses, kuid selle aja jooksul, mil meil teie andmed on, võidakse neid kasutada teie kontakteerumiseks seoses mõne teise ürituse või reklaamiga. Kontakteerujaks on ainult eelpool mainitud Korraldajad ning seda infot ei jagata kolmandatele isikutele ilma osaleja loata.
Festivali ajal ja järel
 • Nii festivali alal ringi käies kui ka laval esinedes võivad esinejad jääda AniMatsuriga seotud fotodele ja videotesse nii eraisikute, firmade kui ka korraldajate poolt.
 • AniMatsuri ametlikud fotod ja videod laetakse üles festivaliga seotud sotsiaalmeediasse (Facebook, Instagram, Twitter), Youtube’i ja pildipanka (Flickr).
 • Ametlikke fotosid kasutatakse AniMatsuri kodulehel ja sotsiaalmeedias festivali tegevuste tutvustamiseks.
 • Ametlikke fotosid ja videoid võidakse tulevikus kasutada festivali reklaamimiseks (sotsiaalmeedias, ajakirjanduses, televisioonis jne).
  • Avalduses on võimalus öelda, kui te ei soovi, et teist tehtud fotot või videot kasutatakse reklaamimiseks. Siinkohal palume silmas pidada, et see kehtib ainult juhul, kui pilt on teist või teist koos teie sõpradega. Kui on pildistatud üldist festivali rahvahulka, siis see ei kehti. Kui te selle välja tühjaks jätate, siis me võtame seda kui nõusolekut teist tehtud foto/video kasutamiseks reklaamis.